Pivnice v Hrušove

  • 2020.09.01
  • Admin

Obec Hrušov leží na juhu Banskobystrického kraja, v západnej časti okresu Veľký Krtíš. Hrušov si zachováva svojrázny charakter s tradičnými ľudovými prvkami.

Pre návštevníkov obce Hrušov sú veľkým lákadlom najmä vínne pivnice. V regióne Hont na juhu Slovenska sú stovky pivníc a podzemných skrýš, takzvaných dúpeniec.

Mnohé z nich vytesali miestni obyvatelia do mäkkých sopečných hornín pred stovkami rokov zo strachu pred tureckými nájazdmi a inými vojskami. Ich obľúbenou funkciou však bolo, a dodnes je, najmä skladovanie vína.

V obci Hrušov sa pivnice vytesávali do pieskového tufu (usadená hornina vulkanického pôvodu). Práve v Hrušove, obci s vinohradníckou tradíciou, bohatou ľudovou architektúrou a kultúrnym životom sú opustené pivnice takmer všade.

Niektoré pivnice sú viacmiestne. Prvá miestnosť nemala požadovanú klímu na skladovanie vína, preto bola využívaná na skladovanie zeleniny predovšetkým zemiakov. Niektorí vinári však vo svojich pivniciach neradi skladovali čokoľvek iné ako víno. Verili, že to môže ovplyvniť chuť a vôňu vína.

Pivnice sú súčasťou náučného turistického chodníka, ktorý v obci Hrušov začína. Dĺžka chodníka je 6 kilometrov.

Pôvodu: https://www.kamnavylet.sk/sk/atrakcia/pivnice-v-hrusove-hrusov